Новини

Новини компанії

Від автора: в друкованих та Інтернет-виданнях неодноразово піднімалася тема ризиків використання неліцензійного програмного забезпечення.

Останнім часом все частіше доводиться стикатися з випадками, коли користувачі ліцензійного ПЗ просто не знають, що з ним робити, як їм управляти, які документи пред'являти в разі проведення відповідних перевірок та інше.

Ми ще раз спробуємо викласти своє розуміння даної проблеми, але дещо в незвичному для читача вигляді.

З життя «смугастого» софта. Сказка, що стала бувальщиною

Замість передмови

Софт - якась нематеріальна субстанція, яка живе на комп'ютерах, що складається з комбінацій символів і виконує певні функції. Виявляється у вигляді чорних і білих смуг.

Чорна смуга відповідає за комерційну складову: чим смуга ширше, тим субстанція дорожче. Субстанції в чорному прояві часто викрадають або замінюють піратськими копіями.

Піратська копія - субстанція в чорній формі. Мешкає разом з кейгеном, патчем, креком або активатором.

Смуга біла - безпечна. Її наявність допомагає користувачам зменшити ризик ведення бізнесу. Іноді субстанція проявляється виключно в даній формі, а іноді наявність білих смуг є тільки марним атрибутом субстанції в цілому. Також схильна до впливу крек, Патчер, кейгенов і активатор, після чого набуває темно-сірий або чорний колір.

казка

У магазині на вітрині стояли в очікуванні і сяяли від захоплення системні блоки. Очікували свого користувача, а сяяли тому, що пишалися чорними смугами своїх субстанцій. Ще б їм не пишатися! До однієї зі смуг додавалася яскрава наклейка, яка красувалася на корпусі блоків. Системні блоки пишалися цим. Вони кивали один одному головами і підморгували, показуючи на цю наклейку. Ще б пак - адже на жорстких дисках у них вставновлена стравжня, ліцензійна операційна система!

Вони також раділи і білим смугам: драйвера забезпечать сталу роботу всіх комплектуючих, демо-версії певних програм допоможуть користувачеві розібратися з їх функціями, а безкоштовні програми допоможуть в реалізації, наприклад, таких задоволень як слухати, спостерігати, дивитися.

Одного разу невелика партія цих системних блоків перебралася на постійне місце проживання в офіс однієї компанії. Як вони там жили, нам невідомо, але ходили чутки, що ослужівал їх хтось Адмін.

Минув деякий час, і в офіс цієї компанії прийшли грізні Перевіряючі. Вони майже не посміхалися, а, оглядаючи один системний блок за іншим, ставали все похмурішим і похмурішим.

Кожен із системних блоків розповідав їм сумну історію. Виявляється, Адмін перевстановив весь софт !!! І тепер вони почувають себе не зовсім затишно: на жорстких дисках мешкає не їхня рідна субстанція, а зовсім незрозуміле щось, яке нічого не боїться, будує різні підступи, тому що все більше креків, патчів, активаторів та кейгенов нападають на білу форму прояви, поступово фарбуючи її в чорний колір.

Яскраві наклейки на корпусах поступово тьмяніли і стали зовсім марними.

Грізні Перевіряючі встановили причину того, що відбувається і забрали системні блоки з собою. Залишили тільки сервер. Ви не повірите, як зрадів Адмін! А як сяяв сам сервер! Ще б йому не сяяти - адже на ньому жив рідний, так полюбився йому комерційний софт, хоча білі смуги виявлялися тепер не так часто, тому що частина демо-версій була просто знесена. Нічого ж іншого Адмін не поставив.

Ви запитаєте тепер, а що ж Директор офісу? Директора офісу разом з адміном чекають невеселі будні, непередбачені фінансові витрати і багато інших неприємностей.

... і бувальщина

Розказана нами казка описує не поодинокий випадок з реального життя.

На жаль, дуже часто як самі співробітники компаній, так і обслуговуючий їх ІТ-персонал, не звертають увагу на той факт, що адміністрацією компанії вже витрачені певні фінансові ресурси на легалізацію використовуваного ПО. Вони деінсталює копії ліцензійних продуктів і встановлюють замість них піратські версії. Крім того, також виробляють установку іншого ПО, яке компанією не купувалося. В кінцевому підсумку, такі дії з боку персоналу призводять до того, що рано чи пізно над керівником компанії або ІТ-персоналом нависає дамоклів меч правосуддя.

Нагадуємо, що комп'ютерні програми охороняються як літературний твір відповідно до положень Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів (Україна приєдналася до даної Конвенції і з 25 жовтня 1995 р стала її членом), а також відповідно до п.4 ст. 433 Цивільного кодексу України та п. 5 ст. 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Авторське право на комп'ютерну програму виникає з моменту її створення і не потребує ніякого оформленні. Доказом авторства є проставлення знака копірайту ©, ім'я автора або правовласника і рік створення комп'ютерної програми. Ця інформація говорить про те, що авторські права на конкретну комп'ютерну програму належать саме цьому автору (або правообладателю).

За порушення авторських прав чинним законодавством України передбачена:

  • громадянська (ст. 431, 432 Цивільного кодексу України)
  • кримінальна (ст. 176 Кримінального кодексу України)
  • адміністративна (ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення)

Для керівників компаній, що вже використовують ліцензійне ПЗ, необхідно звернути увагу свого персоналу на цей факт, провести з співробітниками та ІТ-персоналом (включаючи найманий) інструктаж про правила використання програмного забезпечення.

Крім того, ми рекомендуємо:

  1. Видати відповідний наказ про те, що в компанії використовується ліцензійне ПЗ. Співробітникам компанії забороняється без відома адміністрації компанії здійснювати будь-які самостійні дії, пов'язані з установкою іншого, перевстановлення або видаленням існуючого програмного забезпечення.
  2. Крім того, даним наказом співробітники попереджаються про передбаченої чинним законодавством відповідальності за порушення авторських прав. Ввести стандарти використання ПЗ, а також централізовані процедури його придбання, обліку, зберігання, оновлення, списання, контролю за його використанням.

Дані рекомендації допоможуть реалізувати в дію впроваджену в компанії система управління ліцензіями, яка дозволить:

  • мінімізувати витрати на придбання ПЗ та його оновлень,
  • систематично виявляти необхідність в придбанні нових версій та списання застарілих,
  • реально оценнівать потреби в модернізації парку використовуваної обчислювальної техніки,
  • підвищити рівень інформаційної безпеки, а також забезпечити збереження інформації,
  • мінімізувати витрати на навчання персоналу, а також підвищити рівень його продуктивності в цілому.

Тодосійчук Ірина - експерт з питань захисту авторських прав компанія «1С Україна»

Дивіться нашіКейси

Наші партнери

Запорука успіху будь-якої компанії - це надійні партнерські відносини

Хочете зв’язатися з нами?

Будь ласка, залиште свої контакти і ваше запитання, ми з вами зв'яжемося!